Buradasınız :
Türkçe
English
Salı, 18.12.2018
Hızlı Bağlantılar
  •  
04.12.17 | 15:34 zaman: 1 Yıl

“Kanser Farkındalığı Erken Yaşta Başlamalı” konulu etkinlik gerçekleştirildi.

 

Fakültemiz Ebelik Bölümü ve İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından “Kanser Farkındalığı Erken Yaşta Başlamalı” sloganıyla Ekim ayı boyunca düzenlenen etkinliklerin sonuncusu, 27 Ekim 2017 Cuma günü Güre Yerleşkesi Etkinlik alanında gerçekleştirildi.

Kanserde farkındalık yürüyüşü ile başlayan programda KETEM ve Fakültemiz Ebelik Bölümü tarafından kurulan stantlarda gönüllülere akran eğitimi verilerek, maket üzerinde meme muayenesi gösterildi. Cinse özgü kanserler arasında olan ve kadın kanserleri arasında önemli yer tutan rahim ağzı kanseri tarama testleri ve kadın ve erkeklerde en sık görülen kolon kanserlerinin taranmasının nasıl olduğu hakkında yapılan akran eğitimlerinden sonra, etkinliğe katılan gönüllülere pembe kurdela takıldı.

Rektör Yrd. Prof. Dr. M. Serkan Soylu ile üniversitemiz personeli ve öğrencilerin katıldığı programda, KETEM sorumlu hekimi Dr. Dina Kaya, Ketem Görevlileri Ebe Tülay Öksüz ve Ebe Havva Genç ile Fakültemiz Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş tarafından meme kanserinde teşhis ve tedavi konularında bilgi verildi. Etkinlikte konuşan Yrd.Doç.Dr.Çağla Yiğitbaş, meme kanserinin özellikle son yıllarda kadınların korkulu rüyası haline geldiğini, erkeklerde de görülen bu hastalığın kadın ölümlerinde ilk sırada yer aldığını belirterek, bu noktada erken teşhisin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Basit ve acısız yapılan erken teşhis yöntemleriyle bir çok hastaya, daha hastalığın ilk evrelerinde müdahale etme imkanı bulduklarını ve bunların genelde olumlu sonuçlandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş, erken teşhisin bu ve benzeri kanser hastalıklarında çok önemli olduğunun altını çizdi.