Buradasınız :
Türkçe
English
Pazartesi, 23.04.2018
Hızlı Bağlantılar
  •  
13.05.16 | 10:42 zaman: 2 Yıl

Hemşirelik Haftası "Hemşirelikte Gücü Oluşturmada Mesleki Örgütlenmenin Önemi" Konulu Konferans Gerçekleşti

 

12-18 Mayıs 2016 “Hemşirelik Haftası” kutlamaları kapsamında Fakültemiz 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak “Hemşirelikte Gücü Oluşturmada Mesleki Örgütlenmenin Önemi” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansta deneyimlerini paylaşmak üzere Ketem Hemşiresi Tülay ÖKSÜZ (Türk Hemşireler Derneği Giresun Şubesinin-Dernek şu anda faaliyet göstermiyor- Eski Başkanlarından) ve derneğin üyelerinden emekli hemşire Yıldız ÖZKAYA, dernekleşme sürecindeki olumlu olumsuz deneyimlerini başarı ve başarısızlık nedenlerinin sebeplerini paylaştılar. Ayrıca KETEM hemşiresi Ayla DİZDAROĞLU ise KETEM ve faaliyetleri konulu sunum yaparak birinci basamakta erken tanı ve taramaların önemine değindi.

Sayın ÖKSÜZ; konuşmasında Giresun İlinde hemşirelerin yaşadıkları sorunlara dair gözlemlerini anlattıktan sonra dernekleşme sürecine nasıl geçildiğini, yaşanılan sorunlar için çözüm önerisi adına hangi tür faaliyetlerde bulunduklarını, faaliyetlerinin sonuçlarını ve kazanımlarını aktararak mesleki örgütlenmenin kişiye, mesleğe ve topluma katkılarını aktardı. Ayrıca hemşirelerin sosyal ve özlük haklarına dair mücadele faaliyetlerinden örnekler verildi. Bağımsız karar verebilme becerisinin fonksiyonel ve yönetimsel alanda özerk olmanın önemi vurgulanarak mesleğe adım atma yolunda ilerleyen öğrencilerimize rol model olmanın yolu gösterildi.

Ayrıca konferansta sağlığı koruma geliştirmede sigaranın ergenler arasında yaygın kullanımının sonuçları yaşanmış hayat hikâyelerinin örneklendirilmesi ile somutlaştırıldı.

Soru cevap şeklinde sonlanan konferansta derneğe nasıl üye olunulabileceği, derneğin faaliyetleri belirtildi.

Konferans ilimizde hemşirelerin örgütlenme konusunda yeniden kazanımlarının sağlanmasına dair dilek ve temenniler ile son buldu.